структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 1545
Працює цілодобово
Дзвінки на урядову «гарячу лінію» з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
До уваги громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України
До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
Роз'яснення та коментарі
Правові аспекти звільнення з роботи за угодою сторін

Наприкінці минулого року депутати прийняли Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення”. Цим Законом від 25 грудня 2008 року, зокрема, були внесені зміни до статей Закону “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Згідно з ними у випадку, коли працівник звільнився з роботи за угодою сторін (п. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю), то право на отримання допомоги по безробіттю він набував, починаючи з 91-го календарного дня після звільнення.

Однак Конституційний Суд України своїм рішенням від 28 квітня 2009 року визнав ці зміни неконституційними.

Конституційний Суд визнав неконституційними зміни до статей Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, відповідно до яких, якщо працівник звільнився з роботи за угодою сторін або за власним бажанням, то право на отримання допомоги по безробіттю він набував, починаючи з 91-го календарного дня після звільнення.

Зокрема, Суд у своєму рішенні наголосив, що внаслідок тих змін громадяни України, звільнені з останнього місця роботи за угодою сторін, втратили право на виплату допомоги по безробіттю з восьмого дня після їх реєстрації в установленому порядку в державній службі зайнятості, а отже – і право на допомогу по безробіттю протягом 90 календарних днів після звільнення з роботи. Конституція України не допускає при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Право на соціальний захист є невід’ємним конституційним правом громадян. Конституційні права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Окремі обмеження прав і свобод можуть встановлюватися лише в умовах воєнного або надзвичайного стану із зазначенням строку дії цих обмежень.

Конституційний Суд вважає, що редакцією Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” до внесення змін не обмежувалося право зазначеної категорії осіб на соціальний захист. Тому Законом “Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення” від 25 грудня 2008 року не могли бути введені обмеження щодо вже визначених у Законі прав на отримання соціальної допомоги, оскільки такі обмеження позбавляють цю категорію осіб можливості отримання допомоги по безробіттю протягом певного періоду.

Отже, після офіційного оприлюднення і набрання законної сили цим рішенням КС працівники знову можуть звільнятися з роботи за угодою сторін і державна служба зайнятості, при зверненні працівника за постановленням на облік як безробітного, не вправі йому відмовити і зобов’язана зареєструвати його та виплачувати державну допомогу по безробіттю з 8-го дня після реєстрації.

Отже, працівники знову вправі звільнятися з роботи на такій підставі без обмеження права на отримання допомоги по безробіттю.


Олексій Остапчук,
начальник Головного управління юстиції у Волинській області.
напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Державна реєстрація друкованих засобів масової інформації
Державна реєстація НПА
Державна реєстрація громадських формувань
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Розгляд звернень та діяльність комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації
Взаємодія з суб`єктами державної реєстрації
Експертне забезпечення правосуддя
Внутрішій аудит
Home      Контакти      Луцьк      Волинь      Архів новин
©2008-2015, ГТУЮ у Волинській області