структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 1545
Працює цілодобово
Дзвінки на урядову «гарячу лінію» з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
До уваги громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України
До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
Роз'яснення та коментарі
Правила розмежування юрисдикції у справах за скаргами на дії/бездіяльність державного виконавця

Відповідно до частини 4 статті 82 Закону України “Про виконавче провадження” рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Згідно із частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі — КАС України) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини першої статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Інший порядок судового оскарження, у тому числі коло учасників цього оскарження, визначено Розділом VII Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК України) і статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України.

За приписами статті 383 Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК України) сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ (частина друга статті 384 ЦПК України).

Таким чином, розділом VII ЦПК України встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, що виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.

Отже, у випадку оскарження сторонами виконавчого провадження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця щодо виконання рішення суду, ухваленого за правилами ЦПК України, розгляд таких скарг здійснюється за правилами цивільного судочинства судом, який видав виконавчий документ.

У разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця щодо виконання рішення суду особами, які є учасниками виконавчого провадження (за винятком сторін виконавчого провадження та державного виконавця) така скарга підлягає розгляду відповідно до ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України (далі — КАС України).

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 13 січня 2016 року у справі №6-2850цс15 за скаргою Державного підприємства “Придніпровська залізниця” про визнання неправомірною бездіяльності державного виконавця та зобов'язання його вчинити дії щодо закінчення виконавчого провадження. Зокрема, судова палата у цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що у випадку оскарження сторонами виконавчого провадження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця щодо виконання рішення суду, ухваленого за правилами Цивільного процесуального кодексу України, прийнятого 18 березня 2004 року, розгляд таких скарг здійснюється за правилами цивільного судочинства судом, який видав виконавчий документ. У разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця щодо виконання рішення суду, ухваленого за правилами Цивільного процесуального кодексу України 1963 року, а також у разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця особами, які не є учасниками виконавчого провадження така скарга підлягає розгляду відповідно до статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 360-7 ЦПК України, ст. 244-2 КАС України та ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України від 13.01.2016 по справі №6-2850цс15 є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Тому, для визначення юрисдикції розгляду скарги на рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця необхідно:

1) визначити суб'єктний склад виконавчого провадження. У разі оскарження дії/бездіяльності державного виконавця стороною виконавчого провадження (відповідно до частини першої статті 8 Закону України “Про виконавче провадження” - це стягувач і боржник) така скарга розглядатиметься відповідно за правилами цивільного/господарського судочинства судом, який видав виконавчий документ. У разі оскарження особами, які не є сторонами виконавчого провадження - скарга розглядається відповідно до ст. 181 КАС України (позов подається до адміністративного суду);

2) встановити відповідно до яких норм судочинства винесене рішення суду, що підлягає виконанню. Скарга на дії/бездіяльність державного виконавця стороною виконавчого провадження до того суду, який виніс виконавчий лист на виконання рішення суду. У разі ухвалення рішення суду за правилами ЦПК України 1963 року така скарга відповідно до постанови Верховного Суду України від 13 січня 2016 року у справі №6-2850цс15 підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Сектор судової роботи та
міжнародного співробітництва


12 липня 2016 року
напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Державна реєстрація друкованих засобів масової інформації
Державна реєстація НПА
Державна реєстрація громадських формувань
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Розгляд звернень та діяльність комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації
Взаємодія з суб`єктами державної реєстрації
Експертне забезпечення правосуддя
Внутрішій аудит
Home      Контакти      Луцьк      Волинь      Архів новин
©2008-2015, ГТУЮ у Волинській області